افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌تاپ 

افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌تاپ

باتری یکی از اجزای مهم لپ تاپ شما به حساب می اید که باید از الان مراقبت شود تا کیفیت کار لپ تاپ شما بالارود از طرفی شما کاربر عزیز نیز باید در سالم نگه داشتن باتری لپ تاپ خود کوشا باشید . کانون الفا در این مقاله تلاش دارد تا اطلاعاتی را درباره چگونگی بیشتر شدن طول عمر باتری لپ تاپ در اختیار شما قرار دهد تا در صورت بروز مشکلی در لپ تاپتان شما کاربر عزیز نیز بتوانید با خیال راحت به علم و تخصص این کانون اعتماد کنید و لپ تاپ خود را به ما بسپارید تا توسط گروه مهندسین ما ارزیابی و تعمیر شود .

حدالامکان در مکان‌هایی که می‌توانید لپ‌تاپ خود را به برق متصل کنید، تلاش کنید از باتری استفاده نکنید و به جای آن به سراغ آداپتور AC لپ‌تاپ بروید .

 1. اگر می‌خواهید برای مدت خیلی طولانی از باتری استفاده نکنید، آن را از لپ‌تاپ خود جدا کنید. البته باید شارژ آن حداقل ۴۰ درصد باشد و سپس آن را جدا کنید. همچنین به این نکته توجه کنید که باید باتری را در مکانی به دور از رطوبت قرار دهید.
 2. باطری دستگاه را کالیبره کنید

اگر متوجه شدید باتری دستگاهتان نسبت به چند ماه قبل مدت کمتری باقی می ماند، می توانید به کمک کالیبره کردن بخشی ظرفیت از دست رفته را برگردانید. البته توصیه می شود که هر سه ماه یک بار فرایند کالیبره کردن را انجام دهید. برای کالیبره کردن باید مراحل زیر انجام گیرد :

– باطری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید. هنگامی که باتری کاملا پر شد، آن را به مدت یک تا دو ساعت دیگر همچنان متصل به برق باقی بگذارید.

– حالا باتری خود را از برق بکشید و تا هنگامی از دستگاه استفاده کنید که اخطار کمبود باتری نمایش داده شود و سیستم از شما بخواهد باتری را شارژ کنیدو هشدار ان را بر روی صفحه خود مشاهده کنید .  در نهایت به این درخواست نیز توجه نکنید و اجازه دهید تا آخرین مقدار از باتریتان مصرف شود.

– بعد از اینکه سیستم شما خاموش شد هم اجازه بدهید ۱ تا ۲ ساعت به همان حالت باقی بماند.

– حالا دستگاه خود را به برق متصل کنید و زمانی که باتری ۱۰۰ درصد شارژ شد در این هنگام به طور اطمینان باتری دستگاه شما کالیبره شده است .

 1. هنگامی که می خواهید با باتری جدید خود شروع به کار کنید ، برای مرتبه اول به طور کامل از باتری استفاده کنید؛ به طوری که سیستم شما خاموش شود. سپس اجازه دهید باتری ۱۲ ساعت در حالت شارژ بماند سپس از آن استفاده کنید .
 2. تنظیمات اتوماتیکی مانند (spell checker) یا(autorecalculate) را غیرفعال کنید. فعال بودن این برنامه ها به دلیل تکرار و تعداد محاسبات باعث افزایش مصرف باتری می‌شوند.
 3. رم سیستم را افزایش دهید. این کار باعث می شود تا به جای ان که سیستم مرتب از حافظه مجازی استفاده کند، پردازش‌ها بیشتر با رم انجام شود.
 4. همیشه اول دوشاخه را به پریز برق بزنید، سپس فیش آداپتور برق را به لپ‌تاپ متصل کنید. دلیل این امر ان است که ؛ وقتی دوشاخه را به پریز وصل می‌کنید، برقی که به طور ناگهانی وارد می‌شود دارای نوسانات می باشد اما وقتی اول دوشاخه به برق متصل شده باشد، بعد از چندین ثانیه ، برق توسط آداپتور از AC به DC تبدیل می شود و نوسان آن گرفته می‌شود.
 5. بعضی از کابران این فکر را دارند که نباید قبل از تخلیه کامل باطری به سراغ شارژ باتری خود بروند یا این که هر چند وقت یک‌بار باید این باتری‌ها کاملا شارژ و تخلیه شوند، اما این تصورات یک تصور کاملا اشتباه است به طوری که حتی این کار صدمه بیشتری به باتری وارد می‌کند و از عمر آن کم می‌کند.
 6. تنظیمات ذخیره انرژی را که در سیستم ‌عامل وجود دارد در بالاترین حالت خود قرار دهید.
 7. سعی کنید هیچ وقت از شارژرهای دیگر برندهای لپ‌تاپ استفاده نکنید، زیرا مقدار ولتاژ و شدت جریان برای شارژر هر لپ تاپ متفاوت است و امکان دارد باعث اسیب به باتری لپ تاپ شما شود .
 8. سعی کنید بعضی اوقات لپ‌تاپ خود را با آداپتور به برق متصل کنید و سپس عملیات Defragment هارددیسک را انجام دهید.
 9. خنک نگهداشتن لپ تاپ باعث افزایش طول عمرباتری لپ تاپ شما می شود :

یکی از نکات دیگری که در مورد افزایش طول عمر لپ تاپ باید به خاطر داشته باشید این است که باید حد الامکان جلوی داغ شدن بیش از حد آن را بگیرید زیرا خنک نگهداشتن سیستم باعث افزایش طول عمر قطعات می شود.    برای این کار حتی می توانید از کول پد برای خنک نگهداشتن سیستم استفاده کنید

– کول پد ها در واقع صفحاتی هستند که در زیر لپ تاپ قرار می گیرند و دارای پایه های کوتاهی هستند. این کول پد ها دارای فن هایی هستند که به خنک کردن لپ تاپ در قسمت فن لپ تاپ کمک می کند و موجب خنک نگهداشتن سیستم می شود.

 1. سلامت درایورها باعث افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شما می شود :

معمولا هر چقدر حجم اعمال شده به درایور ها کمتر باشد، باعث می شود که بتوانید به راحتی عمر سیستم خود را افزایش دهید. پس در نهایت تلاش کنید دایور های خود را به نسبت حجم خالی نگه دارید .

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: farzam